Maker Hareketi

Maker Hareketi (Maker Movement) diğer adıyla “Yeni Endüstri Devrimi” olarak da adlandırılır. 2005 yılında USA’da ortaya çıkan ve hızla dünyada yayılan Maker Hareketi “kendin yap” (DIY) kültürü ile teknolojinin birleşmesinden oluşan bir akımdır. Ortaya çıkma nedenlerini teknolojinin ucuzlaması ve internetin yaygınlaşması olarak biliniyor. Maker Hareketi tüketim yerine insanların yeni şeyler üretmesini sağlamak, yaratıcılığı kullanmak amacıyla ortaya çıkmıştır.

maker-hareketi-startup-1
unnamed

Hayal etmek ve düşünmektir. Hayal etmeden hiçbir şey olmaz. İstediğiniz her şeyi hayal edin. Bol bol düşünün. Bu illa dünyayı değiştiren bir proje olmak zorunda değil. Eğlence amaçlı da bir şey hayal edip yapmak isteyebilirsiniz.

Bu projenizi nasıl yapabileceğinizi araştırmanız ve öğrenmeniz gerekiyor. Yapabilmeniz için bilgi edinmeniz lazımdır. Örneğin; hangi malzemelerin gerektiğini veya dikkat edilmesi gereken yerleri araştırıp öğrenmek çok önemlidir.

Yapmaya başlamak yani icraata geçmektir. Bu aşamada hata yapmaktan korkmamalıyız ve hata yapınca pes etmemeliyiz. Hatalarımızdan ders alıp düzelte düzelte bir prototip yaratmalıyız.

Maker Media’nın CEO’su Dale Dougherty’e göre:

“Maker hareketi, öğrencileri eğitimi tüketen kişiler olmaktansa üreten kişiler olmaya davet ederek eğitimde dönüşümü sağlamalıdır. Artık yapmak çok kolay. Yapabilecekleriniz hayal gücünüz kadar sınırsız. Yapmak istediğinizi bir arama motoruna yazıp yapmaya başlayın! “Maker ruhunun” temelinde rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, yoğun ezber bilgi yerine deneyim vardır ” 

Nothing is impossible, it just takes time…