GAMESTAR MECHANİC:Pedagojinin Oyun Hali

0
1078
Gamestar Mechanic

Gamestar Mechanic öğretmek için tasarlanmış bir oyun tabanlı dijital öğrenme platformudur ve son derece ilgi çekici aynı zamanda gerek oyun tasarım ilkeleri gerekse de kılavuz sistemleri ile yaratıcı düşünme ortamıdır.

Gamestar Mechanic ;

-Sistemsel düşünme

-Problem çözme

-Yaratıcılık

-Motivasyon gibi 21.yüzyıl becerilerini oyun ile birlikte teşvik eder.

Peki Kimler Gamestar Mechanic  oyuncusu olabilir?

Hedef kitlesi 4-9. sınıflar arasıdır. Fakat bu kural hiçbir zaman kısıtlayıcı anlam gerektirmez. Hem erkek hem kız öğrenciler için tasarlanmış olup tüm sınıflara yönelik oyun tasarımı ve programlama deneyimi kazandırır.

Nasıl Öğretiriz?

Eğitimcilere yönelik olarak tüm temel kavramları tanıtan ve 21.yüzyıl becerilerini öğrenme, dijital medya, okul içi ve sonrası nasıl entegre edeceğimiz hakkında Gamestar  tarafından hazırlanan kılavuz ile bize öncülük eder.

Gamestar Mechanic’in Pedagoji ile ilişkisi nedir ?

Gamestar Mekanik’ oyun tasarımı, bir etkinlik süreci bilinciyle tasarlanmış olduğunu öğrenciler için teknolojik, sanatsal, bilişsel, dilsel ve sosyal beceriler oluşturmamızı sağlar. Bizim şimdiki ve gelecekteki dünyamız için uygundur. Gamestar Mechanic yerleşik müfredatı oyunlaştırarak bu beceriler konusunda egzersiz yapmamızı sağlar. Birlikte başarılı bir oyun oynamak, sistemsel düşünerek problem çözmeyi içerir. Bildiğiniz üzere oyunlar, modeller ve simülasyonlar öğrencileri analitik düşünmeyi öğretir.
gamestarkarakter

Öğrencilere kazandıracağı beceriler

-Sistemsel düşünme

-Disiplinler arası düşünme

-Kullanıcı odaklı tasarım

-Uzman dil

-Meta-düzey yansıma

Programlamaya doğru bir yol

Oyun tasarımı sayesinde bilgisayar programlama ve oyun yapmayı öğrenmek isteyen öğrenciler için harika bir başlangıç aracıdır. Game maker, stagecast veya scratch gibi araçlar mantığıyla oluşmuş bir sistemdir.

Öğretmenlerin Mentorluk Rolleri nedir ?

Sınıfta Gamestar Mechanic kullanacak öğretmenlerin oyun tasarımı uzmanı olması gerekmez. Öğretmen daha çok öğrencilere rehberlik edecektir. Web sitesinde bulunan öğretmenler için hazırlanmış kılavuz ile öğrenci ve oyun arasındaki etkileşimlere teşvik edecek yöntemler bulunmaktadır. Öğretmenler, öğrencilere oyunu oynarken yapacakları hamlelere, işbirliği içinde hareket etmeleri konusunda destekleyerek öğrencinin uzman olarak hareket etmesi sağlanır.

gamestarmechanic

Gamestar Mechanic 3 bölümden oluşur; Görevler, Atölye ve Oyun topluluğu.
Görevler: Öğrencinin diğer öğrencilerden fazla puana ulaşmak için bir takım hikayeleri kullandığı bileşenlerdir.
Atölye: Kendi oyununu tasarlamak için kullandığı bölümdür.
Oyun Topluluğu: Oyun ile bilgilerin paylaşıldığı  online topluluktur.
Öğretmen olarak  öncelikle kendinize bir hesap açın kurum adınızı kaydedin ve daha sonra öğrencilerinizi gruplar hainde kayıt edin.

gamestarmechanicoyun
Online Eğitim Kılavuzu
30 dersten oluşan bir dönemlik müfredat ile oyun tasarımı derinliklerine girmenizi sağlar. İlk 5 dersi tamamlamanız özellikle önerilir. Oyun ile kazandırılacak becerilerden bahsedilmektedir.
Online öğrenme kılavuzuna https://sites.google.com/a/elinemedia.com/gsmlearningguide/home adresinden ulaşabilirsiniz.

Oyunun Resmi sitesi: https://gamestarmechanic.com/

Oyun tanıtım video: https://vimeo.com/48441764

gamestarechanicc
İyi Oyunlar..!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here