Autodesk 123D Design ile Kolayca Üç Boyutlu Modelleme Yapın

0
1728

3 boyutlu ders içerikleri eğitimin çehresini tamamen değiştirecek ve belki de anlaşılması ve öğrenilmesi çok zor olan dersler bu şekilde başarılabilecektir.3 boyutlu eğitim derslerde etkin kullanılması eğitim dünyamıza birçok yarar ve avantaj sağlayacaktır. Örneğin coğrafya dersinde öğrencilere 3 boyutlu haritalar göstermek ve bu şekilde dünyayı ya da ülkemizi tanıtmak ve anlatmak kalıcılığa ne kadar çok etki ettiği aşikârdır. Birde 3 boyutlu görsellikler bütün derslerimizde öğretmenin öğrenciyi derse motive etmesinde ve öğrenmeyi kolaylaştırmada yardımcı olacaktır. Sadece sayısal ağırlıklı dersler değil sözel derslerle de kullanılan bu görsel şölen öğrencinin derse olan ilgisini üst düzeye çıkaracaktır.

Elinizde 3 boyutlu çizim yapacak ve tabi sizin de kullanabileceğiniz bir program olmalı öncelikle. Bunun için 123D Design ı yakından tanıyalım.

3ddesignAutodesk ipad, PC, Mac veya web tarayıcıları ile 3 boyutlu model yapabilirsiniz. 3 boyutlu olarak çizdiğiniz modelleri 3 boyutlu yazıcılar ile de 3 boyutlu olarak yazdırabilirsiniz. Ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. 123D Design kullanıcıların kendi yaptıkları tasarımları kaydetmelerine ve başka kullanıcıların yaptığı tasarım veya objeler ulaşmalarına imkân tanıyor.123D Design ı bilgisayarınıza kurduktan sonra nasıl devam edeceğiz biraz da onunla ilgili yazmak istiyorum.

123d Design da çalışmak için bilgisayarlarınıza, ipad inize indirebilirsiniz. Üye olup giriş yaptığınızda 123D Design da blog bölümünden 123d Design ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Tasarımlarınızı geliştirmek için 123d Design ile zaman geçirmenizle orantılı olarak değişkenlik gösterebilir.

3ddesign-new

Autodesk 123D Design, kullanıcıların beyaz sayfa olarak adlandırılan boş ekranı atlayıp hızlı bir şekilde tasarım aşamasına geçmesine yardımcı oluyor. Autodesk, kullanıcılara kalıp şekiller ve örnek modeller sunarak kullanıcıların işlerini kolaylaştırıyor. 123D Design, 123D Make, 123D Catch ve 123D Sculpt uygulamaları kullanıcıların kendi yaptıkları tasarımları kaydetmelerine ve başka kullanıcıların yaptığı tasarım veya objelere ulaşmasına olanak tanıyor.

3ddesign-men

123d Design da hazırlamış olduğunuz tasarımları 3d yazıcılarınıza gönderebilirsiniz. İster masaüstü 3d yazıcınıza gönderebilir, ister çevrimiçi olarak farklı yazıcıya gönderebilirsiniz. Oluşturulan 3 Boyutlu çizim STL (STereoLithography) formatına dönüştürülerek katmanlar haline dönüştürülür.  Aynı zaman da USB bellek e alıp istediğiniz yerde cıktı alabilirsiniz.

3ddesign-stl

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here