Ülkemiz Geleceği İçin Tüm Çocuklarımızı Kodlamayla Tanıştıralım! Kodlama Saati Yaklaşıyor!

0
4133
HourOfCode KodlamaSaati

Her yıl aralık Aralık ayının ikinci haftasında dünya çapında birçok okulda ve organizasyonda Kod Saati etkinliği düzenleniyor. 2013 yılında kurulan Code.org sitesi Bilgisayar Bilimleri Haftası boyunca herkesi 1 saatlik kodlama yapmaya davet etti. Barack Obama ve ünlülerin desteklediği bir kampanya ile iki hafta sonra beklenenin çok daha üstünde, 20 milyon kişiye ulaşıldığı açıklandı. Kolay ve görsel olan dili ve lego oyununa benzeyen bir arayüz sayesinde milyonlarca insan kodlama ile tanışıyor.
Artık Kod Saati birçok kodlama sitesinin barındırdığı bir etkinlik haline geldi. Bu yazıda etkinliğin mimarı Code.org sitesinden bahsedeceğiz ve Kod Saati Etkinlği için kullanımını anlatacağız.

Bu tip sitelerde yer alan ve sizi adım adım yönlendirerek çalıştırabileceğiniz bir program yazmanızı sağlayan yapıya “öğretici” diyoruz. Öğreticiler, basit düzeyde bilgisayar kullanmayı bilen herkes tarafından kullanılabilecek şekilde düzenlenmiş interaktif web sayfalarıdır.
Code.org sitesinde Kod Saati için düzenlenmiş farklı yaşlara hitap eden, öğrencilerinizin seviyesine göre kullanabileceğiniz çeşitli öğreticiler bulunuyor ve sürekli yenileri ekleniyor. Anna ve Elsa, Angry Birds, Flappy Bird gibi senaryolara şimdi Star Wars: Building a Glaxy With Code ve Minecraft eklendi.

Kod Saati etkinliğini düzenleyebilmek için bir sınırlandırma bulunmuyor. Bir öğretmen, veli ya da maker olabilirsiniz. Etkinliğin Bilgisayar Bilimleri Haftasında düzenlenmesi tercih edilse de süre için de bir sınırlandırma yok, öğreticiler yıl boyu kullanıma açık.
Şimdi kendi Kod Saatimizi nasıl düzenleyebiliriz bundan bahsedelim.

1)Etkinliğinizi Kaydedin

Hour Of Code sitesine kayıt olun. Okulunuzun açık adresini yazarsanız etkinliğin harita üzerinde doğru yerde görüntülenmesini sağlamış olursunuz. “Özel Etkinliğimi Vurgula”yı işaretlerseniz etkinliğin dışarıdan katılıma kapalı olduğunu belirtmiş olursunuz.

Kod Saati Kayıt Adımları
Kod Saati Kayıt Adımları

 

2)Etkinliğinizi Duyurun

Sitenin Kaynaklar bölümünde bulunan broşür, afiş ve videolarla etkinliğinizi duyurabilir bilgisayar bilimleri eğitimi ile ilgili bir farkındalık yaratabilirsiniz bu sayede daha çok öğrenci etkinliğinize katılmak isteyecektir.

Etkinlik Tanıtım Video Örneği:

3) Öğreticileri deneyin

Code.org sitesinde yayınlanmış öğretcileri inceleyin, deneyin ve kullanmak istediğiniz bir veya daha fazla öğretici seçin. Öğreticileri önce kendiniz tamamlayın, öğrencilerinize takıldıklarında yardım etmeniz gerekebilir. Bazı öğreticilerin henüz Türkçe versiyonu bulunmamaktadır. Öğreticilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kullanılabilecek Öğreticiler
Kullanılabilecek Öğreticiler

4) Öğretici Kullanımı

Öğreticiler her adımda sizi yönlendirir ve yeni karşılaştığınız ortamı nasıl kullanacağınızı yeri geldiğinde video ile gösterir. Derse giriş yapın ve gerisini öğreticiye bırakın.

Örnek öğretici videosu:

5)Etkinliğinizi Planlayın

Öğreticiler açık ve net biçimde ilerlemeyi sağlayabiliyor olsa da etkinliği ilk defa düzenlerken bir ders planına ihtiyaç duyabilirsiniz. Code.org‘un Kod Saati Etkinliği ders planını buradan indirebilirsiniz.

Kendi ders planınızı hazırlayıp siteye ekleyebilir ya da diğer öğretmenlerin Kod Saati için oluşturduğu planlarından faydalanabilirsiniz. Öğretmen planlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

6) Kayıt Olmak ya da Olmamak

Kod Saati etkinliği site üzerinden öğrenci kaydı gerektirmeden kullanılabilir durumdadır. Fakat isterseniz katılımcıların bilgilerini oluşturacağınız bir form ile toplayarak sertifikalarını önceden hazırlayabilirsiniz.

Kod Saati haricinde yıl boyu kullanılabilecek kaynaklar ve öğreticiler de sitede mevcuttur. Code.org sitesinin yıl boyu bilgisayar bilimleri dersi için kullanılması başka bir yazıda anlatılacaktır fakat kısaca değinmek gerekirse; studio.code.org adresinden kendi hesabınızı oluşturup öğrencilerinize vereceğiniz grup numarası ile sınıfınıza katılmalarını isteyebilirsiniz. Öğrencilerinize bir ders atayarak ilerleme durumlarını öğretmen sayfanızdan takip edebilirsiniz.

Öğretmen Ana Sayfası
Öğretmen Ana Sayfası

 

7) Başlamaları için İlham Verin

Öğrencilerinize ilham vermek için Code.org‘un youtube kanalındaki videolardan seçin ve kodlamaya başlamadan önce izletin.

Code.org Youtube Kanalı

 

8) Kodlama Zamanı

Artık kodlama için hazırsınız, seçtiğiniz öğreticinin linkini öğrencileriniz ile paylaşın ve kodlama zamanı başlasın.

Her öğrenciye yetecek kadar bilgisayarınız yoksa eşli programlama yöntemini kullanabilirsiniz. Sınıfınızda kulaklık yoksa öğrencilerden kendi kulaklıklarını getirmelerini isteyebilirsiniz.

Takıldıkları yerlerde ipuçları vererek devam etmeye teşvik edin. Erken bitiren öğrencileri yeni bir öğretici denemeye ya da arkadaşlarına yardım etmeye yönlendirin.

 

9) Sertifikaları Dağıtın

Sertifikalar sayfasından öğrencilerinizin ismini girerek sertifikaların çıktısını alın ve kodlamayı bitiren öğrencilerinize dağıtın.

Kod Saati Sertifikası
Kod Saati Sertifikası

10) Kod Saati Etkinliği Sonrasında

Kod Saati etkinliği, kod yazma becerisi kazandırmak için ilk basamaktır. Öğrencilerinizi online öğreticileri deneyerek ilerlemeleri konusunda teşvik edin. Kullanabilecekleri öğreticileri ve programlama dillerini seçmeleri için rehberlik edin.

Studio.code.org adresinden yıl boyu kullanabileceğiniz bir sınıf açın, dersinizi seçin ve kayıt olan öğrencilerinizin ilerlemesini takip edin.

Kod Saati Etkinliği Bitiş Sayfası
Kod Saati Etkinliği Bitiş Sayfası

 

11) Etkinliğinizi Paylaşın

Etkinlik sırasında kaydedilen fotoğraf ve videoları sosyal medyada herkesle paylaşın. Paylaşımlarınızın sonuna #kodlamasaati hashtagını ve @hourofcodetr adını eklemeyi unutmayın ki tüm dünya neler yaptığınızı görebilsin.

 

12)Veliler ve Öğrenciler için Kod Saatine Katılım

Bir veli ya da öğrenci olarak eğitim alınan okuldan Kodlama Saati düzenlenmesini talep edebilir ya da harita üzerinde yer alan okullardan birini seçip katılımın serbest olduğu etkinliklere katılabilirsiniz.

Eğer sizi yönlendirecek bir eğiticiye ulaşamıyorsanız öğreticileri kendiniz de uygulayabilirsiniz. Tüm öğreticiler dışarıdan yardım gerektirmemesi için oldukça ayrıntılı tasarlanmıştır.

Etkinlik arama sayfası için buraya, harita üzerine kayıtlı okulları görmek içinse buraya tıklayın.

Unutmayın, “Herkes Kodlama Yapabilir”, Kod Saati düzenleyerek buna imkan tanıyın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here