Programlama Ögrenmenize Yardımcı Olacak 14 Platformu Sizler İçin Bir Araya Getirdik!

0
1651

 

Kodlama eğitiminin giderek yaygınlaştığı ve ilkokul seviyesine indiği günümüzde kodlama bilmenin önemi daha da artmaya başladı.

Her seviyeye uygun farklı kodlama araçlarıyla kodlama öğrenmek, öğretmek artık daha kolay. Bu araçları kullanarak kodlama mantığını çözebilmeniz ve temel seviyeden başlayarak kodlama öğrenebilmeniz mümkün!

İşte sizler için derlediğim kodlama öğrenmeye yönelik kullanabileceğiniz 14 platform ve web sitesi.

kodlama-egitimi-scracth-jr

Scracth jr

Anaokul ve ilkokul başlangıç düzeyi için öğrencilerinizin çok hoşuna gidecek bir uygulama olan Scracth Jr ile onları programlamayla tanıştırabilirsiniz! Derste ipad veya tabletlerinde “oyun oynama” düşüncesi dahası oyunu kendileri yapmaları hoşlarına gidecektir.Düşünceğiniz gibi kullanımı oldukça pratik. Sayfada hikayenize karakter ekleme, arka plan ekleme gibi seçenekler mevcut. Verilen blokları (ileri, geri, yukarı vs) birleştirip karakterinizin hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için: http://www.kodlamaker.com/scratch-jr-ile-kodlamanin-yasi-yok/

Siteye gitmek için: www.scratchjr.org/

 

KodlamaEgitimi_code.org

Code.org

Code org; flappy bird, angry bird gibi oyunlar ve bazı çizgi film karakterlerinin yer aldığı oyunlarıyla programlamayı hem eğlenceli hem öğretici kılmayı başaran bir programdır. Tanıdıkları karakterleri hareket ettirmek ve verilen görevleri yerine getirmek ilgilerini çekmekte başarılı olacaktır. Her oyun 20 seviyeden oluşuyor ve sürükle bırak yöntemiyle yazdığınız kodlarla program çalışıyor. Oyunu tamamladığınız da iste sertifikanız sizi bekliyor!

Daha detaylı bilgi için: http://www.kodlamaker.com/code-org-nedir/

Siteye gitmek için: code.org/

 

codemonkey

Play Code Monkey

Satır satır kod yazmak için ideal bir program olan codemonkey, sizden maymunu muza götürmek için gerekli kodları yazmanızı istiyor. Başlangıçta kodu kendisi verip sizden sadece adım değerini(kaç adım) girmenizi istiyor ama seviye ilerledikçe tüm hareket programını sizin yazmanız gerekiyor. Satır satır kod yazma mantıgını öğrencilerinize kavratmak için kullanabileceğiniz keyifli bir araç fakat kötü bir haber; dili İngilizce.

Siteye gitmek için: https://www.playcodemonkey.com/

 

kodlama-egitimi-kodable

Kodable

Kodable a giriş yaptığınızda sınıf oluşturmanız ve öğrencilerinizi sınıfınıza kaydetmeniz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra kendi oluşturdugunuz sınıf kodunu girerek oyun başlatılır. Kodu girdiğinizde öğrenci isimleri karşınıza çıkar ve kodable kullanıcılara farklı konseptlerde oyunu sunar. Verilen yön oklarından doğru olanları kutulara sırayla yerleştirerek oyunu çalıştırıyorsunuz. Oyun seviye ilerledikçe zorlaşıyor.

Daha detaylı bilgi için: http://www.kodlamaker.com/kodable-nedir/

Siteye gitmek için: https://www.kodable.com/

 

kodlama-egitimi-lightbot

Lightbot

Öğrencilerinizin oyun oynayarak programlama yapacağı araçlardan bir diğeri de Lighbot! Oyundaki minik robotu verilen komutlarla programlayarak gerekli alanlardan geçmesini ve mavi kutuya geldiğinde sarı ışığın yanmasını sağlamanız gerekiyor. Yapacağınız işlemleri, komutları gerekli alanlara sürükleyerek yapıyorsunuz. Lightbot kullanacağınız komutları sınırlıyor yani çözümlemeyi en kısa programla kurmanızı istiyor bu yüzden kod bloklarını çok iyi yerleştirmeniz gerekiyor.

Daha detaylı bilgi için: http://www.kodlamaker.com/puzzle-yaparak-programlama-ogrenin/

Siteye gitmek için: http://lightbot.com/

 

kodlama-egitimi-scracth

Scracth

Scracth jr ın gelişmiş versiyonu olan scracth oyun oluşturabilmeniz açısından daha fazla kod bloğuna sahiptir. Sürükle bırak yöntemiyle oluşturacağınız oyun, hikaye veya çizgi filmleri tüm scracth kullanıcılarıyla paylaşabilir ve siz de yapılan uygulamaları görebilirsiniz. Scracth öğrencilerinizin yaratıcı düşünme ve sebep sonuç ilişkisi kurabilme becerilerini  geliştirecektir.

Daha detaylı bilgi için: http://www.kodlamaker.com/puzzle-yaparak-programlama-ogrenin/

 

kodlama-egitimi-tynker

Tynker

Tynker sürükle bırak kodlama mantığının olduğu bir araçtır. İçerisinde birçok farklı karakterler için düzenlenmiş oyunlar ve her oyuna ait seviyeler bulunmaktadır. Oyunlar arasında kod farklılığı ile her oyun farklı bir mantığa dayanmaktadır. Ücretsiz oynayabileceğiniz oyunlar mevcut iken bir kısım oyunları ücretli bir şekilde oynayabiliyorsunuz.

Daha detaylı bilgi için:

  1. http://www.kodlamaker.com/tynker-ile-her-seviyede-oyunlastirilmis-kodlama/
  2. http://www.kodlamaker.com/gorsel-programlama-dilinde-tynker-ve-onemi/

Siteye gitmek için: https://www.tynker.com

 

kodlama-egitimi-app-inventor

App İnventor

App inventor android uygulamalarınızı kod bilginiz olmadan tasarlamak, kodlamak ve uygulamak için uygun bir araçtır.

Bu araç android programlama mantığını geliştirmek için tasarlanmış bir platforma sahiptir. Code ve designer portallarının bulunduğu araçta code kısmında sürükle bırak yöntemi ile kod blokları oluşturuyorsunuz. Tamamlanan projeleri build ettğinizde bilgisayarınıza bir .apk yani android cihazlarla uyumlu bir exe export ediliyor. Bu exe yi android bir cihaza aktardığınızda oluşturmuş olduğumuz uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için: http://www.kodlamaker.com/app-inventor-ile-programlamaya-giris/

Siteye gitmek için: http://appinventor.mit.edu/explore/

 

kodlama-egitimi-kodu-game-lab

Kodu Game Lab

Microsoftun geliştirdiği Kodu Game Lab windows 7 ya da 8 işletim sisteminde çalışan, algoritma mantığınızı geliştirebileceğiniz ve kendi oyununuzu tasarlayabileceğiniz bir görsel programlama aracıdır.

Daha detaylı bilgi için: http://www.kodlamaker.com/kodugamelab/

Siteye gitmek için: http://www.kodugamelab.com/

 

kodlama-egitimi-code-combat

Codecombat

CodeCombat savaşmak için kod yazarak kodlama öğrenmenizi sağlayacak çok eğlenceli bir oyundur.

Bu araç sürükle bırak kod yazma araçlarından farklı bir yapıya sahiptir. Bu araçta oyundaki karakteri kod yazarak yönlendiriyoruz. Bu noktada gözünüz sakın korkmasın çünkü size yardımcı olarak kodları yazmanızı sağlıyor. İlerleyen bölümlerde karşınıza farklı olaylar için kodlar yazmanız gereken durumlar çıkıyor. Ancak bu durumlarda bile size örnek olacak kodun yardımını vermeyi ihmal etmiyor.

Siteye gitmek için: codecombat.com/

 

kodlama-egitimi-google-developer

Google Developers

Google’ın kodlama ile ilgilenenler için hazırlamış olduğu bu kaynak milyonlara ulaşmış öğrenci ve öğretmen kadrosuyla Android, İOS ve web programcılığı eğitimi gerçekleştirmektedir.

Siteye gitmek için: developers.google.com/

 

kodlama-egitimi-code-academy

Codecademy

Codecademy içerisinde birçok değişik platform kullanarak zorlanmadan farklı web programlama dillerini kolaylıkla başlangıç seviyesinde öğrenebilirsiniz.

Siteye gitmek için: www.codecademy.com/

 

gelecegi_yazanlar-kodlama-egitimi

Geleceği Yazanlar

TURKCELL tarafından geliştirilmiş bu özel platform çok kapsamlı olmakla birlikte Android, İOS, Web yazılımında başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar tüm eğitimleri içeren bir yapıya sahiptir. Mobil veya Web her hangi bir alanda yazılıma başlamak istediğinizde sizi başlangıç seviyesinden alıp ileriki seviyelere taşıyacak güzel bir rehber olabilir.

Siteye gitmek için: gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/

 

kodlama-egitimi-acik-akademi-microsoft

Açık Akademi

Açık Akademi’den; hem yazılım geliştirmeye başlamak isteyenler, hem de profesyonel anlamda yazılım geliştiren ancak Microsoft teknolojilerini yakından takip etme imkanı bulamamış profesyoneller faydalanabilir.

Daha detaylı bilgi için: https://www.acikakademi.com/portal/default.aspx

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here