Scratch Jr İle Kodlamanın Yaşı Yok

0
1901

Bu ülkedeki herkes programlamayı öğrenmeli. Çünkü programlama, size nasıl düşüneceğinizi öğretir” Steve Jobs

Yazıma bu sözle başlama nedenim, programlama mantığının kazandırılmasının bireyler üzerinde nasıl bir etki yaratacağını, teknoloji alanında en ünlü isimlerden birinin sözleriyle anlatmak istememdi.

Projede yer alan Mitchel Resnick uygulamayı anlatıyor:

“Scratch Jr.‘da yer alan hikayelerde bir karakteri kontrol ederek, çocuklar aynı Lego parçalarına benzer şekilde grafiksel parçaları bir araya getiriyor. Ve her blok karaktere ne yapması gerektiğini anlatıyor. Bu şekilde bir bilgisayar programı yapmış oluyorsunuz. İnsanlara kodlamayı öğreten uygulamalarda son dönemde bir artış oldu. Fakat biz ilk kez 5 yaşından itibaren çocuklar için bir proje ortaya koymayı başardık. Tam da bu yaşta ihtiyaç duydukları yetenekleri geliştirmelerine destek olacak bir proje.”

Çocuklarınızın iPad veya tablet karşısında harcadıkları vakitleri daha nitelikli hale getirmek istiyorsanız,  bu uygulamayı 5-7 yaş grubu için kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken App store veya Google Play store üzerinden uygulamayı iPad veya tabletinize  indirmeniz.

Screenshot_2Uygulamayı indirdikten sonra karşımıza temel ekranımız çıkıyor, bu ekranda hareket fonksiyonları, ses ekleme, bir hareketin birden fazla uygulanması, metin ekleme gibi birçok fonksiyonu sürükle – bırak şeklinde ekleyebiliyoruz.

Screenshot_5

Aynı ekranda fırça simgesine tıkladığımızda karakterimizin rengini duruş açısını değiştirebiliyor  ve ekstra işlemler yaparak farklı bir karakter tasarlayabiliyoruz.

Screenshot_6

Yine temel ekran üzerinde sol kısımda bulunan + simgesine tıklayarak karakter ve arkaplan kütüphanesine ulaşıp, buradan istediğimiz karakteri ve arkaplanı hikayemize göre seçip kullanabiliyoruz.

Scratch Jr ile hazırlanmış bir hikaye 🙂

Sizde çocuklarınızın hem hayal güçlerini kullanmalarını hem de kodlama mantığının temellerini kazanmalarını istiyorsanız, Scratch Jr uygulamasına bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here