Makey Makey ile Dünyanın İşleyişini SEN Değiştir !

0
2357

Gün geçtikçe ortaya yeni buluşlar atılıyor ve peki bu işleri kimler yapıyor, nasıl yapıyor ve bizim onları yapmamıza engel olan ne? Yazıyı okumaya başlamadan önce bu soruyu kendinize sormanızı istiyorum.

“Eskiden ütopik bir dünya kurmayı hayal ederdim, ama sonra fark ettim ki bu dünya tek bir kişi yada uzman bir kadronun bir parçası ile kurulamaz, bu dünya her biri kendi tutkularının peşinden giden 7 milyar insan ile mümkün. Gerçekten yaşamak istediğim dünya bu…” Jay SILVER.  Tam da şimdi soy ismini büyük harfle yazmış olduğum kişi, 21.yüzyıl için geliştirilmiş bir icat kiti yani Makey Makey’i üreten bir elektrik mühendisidir.

77

Belki kulağınıza çılgınca geliyor ama dünyanın işleyiş düzenini değiştirebilir ve bu değişiklikleri küçük çapta bizler yapabiliriz. İnsan yapımı nesneler ile olan ilişkimiz, başkasının “Bu şekilde çalışıyor.” dediği şey için bizim, “Bu birazcık farklı şekillerde de çalışabilir.” diyebilmemiz şeklinde olmalıdır.

Bizler bir şeylerin nasıl çalıştığını bildiğimizi düşünüyoruz, bu yüzden nasıl çalışılabileceğini hayal edemiyoruz. Yani nasıl çalışması gerektiğini biliyoruz ama çalışabileceği bütün alanları tahmin edemiyoruz. Üreten bir toplum olma yolunda en büyük problemimiz de bu değil mi?

26

Resimde gördüğünüz gibi çocukların dünyayı şekillendirilebilir bir alan olarak görmeleri için, yani günlük yaşamda kendilerini değişimin temsilcisi olarak görmeleri için onlara ne tür aletler verebiliriz. Zaten ünlü bilim adamları da maddenin yapabileceklerini sınırları zorlamıyorlar mı? Veya en öncü sanatçılar?

44

Şunu demediğiniz sürece iyi bir şey yapamazsınız: “Bunu yeniden düşünmeliyiz. Kalemlerin yazmak için var olması umrumda değil, ben onları farklı şekilde kullanacağım. TED konuşmasında yapmış olduğu ve benim yazımda sürekli alıntılama yaptığım Jay SILVER’ın kendi üretimi sonucu çaldığı piyanoda muhteşem olan piyano değil, piyano devresidir! Yani önemli olan insanlara Makey Makey verdiğimizde bununla ortaya neler çıktığıdır.

Bir kalem yalnızca bir kalem olmaktan çıkabilir. Kaleme Makey Makey devresini raptiye ile entegre eder, kağıt üzerine uzun bir çizgi çeker ve çizgiyi tel gibi hayal edebilirsiniz ve buradan bir elektrik akımı geçirebilirsiniz. Sonucunda ortaya çıkan ses sizi hayrete düşürecektir. Yani bir kalemi küçük bir piyano yapıp devre bağlayarak çeşitli sesler çıkartabilirsiniz.

55

Yapabilecekleriniz yalnızca bununla da sınırlı değil! Aynı şekilde vücudumuz da elektriği iletiyor. Siz ve bir kaç arkadaşınız bir araya gelip her biriniz piyanonun bir notasını oluşturabilirsiniz. Veya mutfak lavabosuna bile kiti bağlayabilirsiniz. Lavabo metal iletkendir ve sonrasında akan su adeta bir keman sesi çıkartacaktır veya parmaklarınız ile akan sudan piyano notaları oluşturabileceksiniz.

Şimdi bir de Makey Makey ile tanışan gençlerden gelen örneklere bakalım. Bence hepsi görmeye değer, hepsi birbirinden çılgın çalışmalar!

2                                        Yanlış görmüyorsunuz evet bir diş teli!

3

Ve bir piercing!

4

Ve resimdeki bayan, Hulahoop’u kendi deyimiyle Hula-Looper yaptı. Hulahop vücuduna çarptıkça iki küçük bakır şerit birbirine bağlanıyor ve bir ses çıkarıyor ve bir başka ses daha aynı sesleri çıkarmaya devam ediyor çok eğlenceli değil mi?..

5

Bu resimde ise Tayvan’da bir sanat Müzesi’nde 12 yaşındaki kız orada yetişen bir mantar, biraz elektrik bantı ve bir yapıştırıcı ile bir kendi “Mantar Org”unu yaptı..

9

Bu ise bildiğimiz Play-Doh özel bir şey değil ve Makey Makey ile bunu oyun kolları olarak kullanabilirsiniz.

10

Ve yine başka bir örnek… Kelimenin tam anlamıyla Joystick çizebilir ve bilgisayarınızdan Pacman’i açıp oynayabilirsiniz.

13

14Veya marketten alabileceğiniz küçük plastik kovaları hepimiz biliyoruzdur ve ona musluktan su eklemeyi de.. Kovaya doldurduğunuz suya Makey Makey’i entegre edip onun üzerinde zıplayarak müzikler çalıp çocuklar gibi eğlenebilirsiniz.

15

Veya resimde gördüğünüz gibi piyano basamakları oluşturabilirsiniz.

İşte tüm bu örneklerde görüldüğü gibi, bir takım işleri biz kendimiz yapmalıyız. Dünyanın işleyişini bir kısım uzman belirlemeli, her birimiz dünyanın işleyişinin değişimine katkıda bulunmalıyız!

22

23

Ve geçtiğimiz günlerde profesyonel sanatçılardan Jurassic 5′ de Makey Makey ile havuç, çilek ve patlıcan kullanarak sahnede DJ’lik yaptı.

Aynı zamanda bilgisayar kullanamayan insanlar için erişim materyalleri artmaya başladı. Makey Makey de aynı düşüncede ortaya çıkmadı mı zaten? Erişim, erişilebilirlik.. çok ciddi bir durumdur. Neden mi? Bunu size bir örnekle açıklayacağım:

21

Jay SILVER’a oğlu beyin felci geçirmiş bir babanın gönderdiği mesajda, oğlunun felç sebebiyle normal klavye kullanamadığını belirtiliyor. Özel mekanizmaları da satın almaya gücü olmayan baba, bu eldivenleri yapıp oğlunun web’de gezmesini sağlamayı amaçladığı yazıyor. İşte sırf bu yüzden bile canlı ve mutlu hissetmekten daha güzel ne olabilir?

25

Kutuyu açtığınızda “dünya bir inşa kiti” yazıyor ve sizler bu şekilde oyalanmaya başladığınızda, ufaktan günlük yaşantınızda etrafınızda olan şeyleri biraz daha kendinizi ifade etmekte kullanabileceğiniz şeyler olarak görmeye başlıyorsunuz. Dünyanın işleyişinin gelecekteki tasarıma katkı sağlayabileceğinizi biraz daha fark ediyorsunuz. Bu yüzden bir daha ki sefere yürüyen merdivende iken yere yanlışlıkla “bonibon” düştüğünde onun yürüyen merdiven olmadığını, belki de bir bonibon sörf tahtası olduğunu düşüneceksiniz. O yüzden hemen almayın onu, dünyaya farklı açılardan bakmayı deneyin.

Son olarak, mükemmel dünya ne tek bir kişi tarafından ne de yalnızca bir milyon uzman tarafından tasarlanamaz. Her biri kendi tutkularının peşinden giden 7 milyar çift el bu işi yapacak ve bu dünyayı her birey arka bahçe veya mutfaklarında oluşturacak. Gerçekten de yaşamak istediğimiz dünya tam olarak da bu değil mi?

Bitirmeden belirtmek isterim ki, Kickstar’da satışa çıkarılan bu Makey Makey kiti ilk günden yüzlerce kişiye ulaştı ve 30 günde 11 bin kişi bu projeyi destekledi!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here