tynker_foto

Kodlama derslerinin ilköğretimde gerekliliği ve öneminin oldukça üzerinde durulmaya başlandığı bu zamanlarda çocuklara kodlama mantığını eğlenceli bir şekilde öğreten programlarda hızla popüler olmakta ve okullarda kullanılmaktadır. Bende sizlere görsel ara yüzü ve eğlenceli uygulamaları ile çocuklara kodlama öğretiminde güzel bir alternatif haline gelen Tynker hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Tynker aslında yeni bir uygulama olmasına rağmen en favori kodlama uygulamalarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Ara yüzü Scratch benzeri fakat Scratch kodlama için tasarlanmışken Tynker kodlama öğretmek için tasarlanmıştır. Uygulamada başlangıç düzeyi ders planları, sınıf yönetimi araçları ve çevrimiçi öğrenciler tarafından üretilmiş ürünler sergisi vardır. Dersler öğrenciler için kendi kendine öğrenmeleri düşünülerek hazırlanmış ve kullanımı oldukça kolaydır.

Ayrıca Appstore ve Google Play mağazalarında uygulaması da bulunmaktadır. Bu sayede çocuklar tabletlerinde de bu uygulamadan faydalanabilirler.

Tynker da neler var?

Sınıflara özel etkinlikler
3,4,5,6,7,8. sınıflara özel dersler
Her derste 15-20 haftalık etkinlik
Öğretmen hesabı
Çocuklara uygulamalar, oyunlar oluşturma ve bunları yayınlama imkanı

Tynker da bulunan bazı dersler ücretli fakat ilk giriş yaptığınızda size 6 ücretsiz ders veriyor. Her derste yaklaşık 20 etkinlik oluyor.

Ayrıca öğretmen olarak kayıt olduğunuzda daha fazla ücretsiz ders imkanınız bulunuyor.

ogrenciekrani

Tanımladığınız sınıfta ki öğrencilerinize dersler atayabiliyorsunuz. Öğrenci panelinde de sınıfın etkinlik durumunu görebiliyorsunuz.

 

Hızlıca siteye bir giriş yapalım ve basit düzeyde bir uygulamayı inceleyelim

Educators – Hour Of Code

Burası öğretmen hesabımızın Hour Of Code bölümü. Seviye ve düzeyleri şeklinde gruplanmış yaklaşık 13 ders bulunmakta.

tynker1

Burada K-4 seviyesinde ve beginner düzeyinde ki CANDY QUEST uygulamamıza bir göz atalım

tynker2Bulmaca Tabanlı Programlama Oyunu

Çocuklar kendi tasarımları ve özel hazırladıkları karakterleri ile her level da şekerlerine ulaşmaya çalışıyorlar. Temel kod adımları, döngüler ve koşullu ifadeler gibi temel programlama kavramlarını öğreniyorlar.

 

tynker3Oyuna başlangıçta öğrenciden bir karakter seçmesi isteniyor. Oyunun giriş kısımlarının çocukları heyecanlandırmak ve oyun mantığında eğlenceli bir kodlama becerisi kazandırmakta etkili olduğu su götürmez bir gerçek.

 

tynker4

 

Burada da öğrencinin seçtiği karakteri üzerinde değişiklikler yapıp onu özelleştirmesi sağlanıyor. Ayrıca yanda ki butonlarda seçilen aksiyonlarda karakterin ilgili koda ne tepki verdiğini gösterip alıştırma yaptırıyor.

 

 

tynker5

Ve başlıyoruz. İlk seviyemiz gayet basit bir kod blogundan oluşuyor. Her seviyede öğrenciye yönlendirme yapılıyor bu sayede zorlanmadan blokları yerleştirip kodunu çalıştırabiliyor. Bu oyunda 22 seviye bulunuyor. Seviyeler gittikçe zorlaşıyor repeat, while ve if-else lerinde bulunduğu  bloklamalar yaptırılıyor.

 

tynker6Seviyeye yeni bir kod eklendiğinde bunun ne işe yaradığı ile ilgili bilgi veriliyor ve öğrencinin kodu özümsemesi sağlanıyor.

 

 

 

Tüm seviyeler tamamlandıktan sonra öğrenci adına bir sertifika düzenleniyor. Öğrenci sertifikasını bilgisayarına indirebiliyor veya sosyal medyada paylaşabiliyor.

tynker7

Daha fazlası için:

https://www.tynker.com/

https://www.tynker.com/hour-of-code/

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here