RoboMİND ile Kodlama

0
1693

Robomind programı sanal bir robotu programlayarak kontrol ettiği ve bilgisayar bilimlerinin özü olan kodlamanın kolay bir şekilde öğrencilere tanıtılan kodlama platformudur.

RoboMind Windows, Linux ve Mac OS X olarak 2005 yılında piyasaya sürüldü. Amsterdam Üniversitesi öğrencisi Arvid Halma tarafından geliştirilen bir uygulama olup 2011 yılından bu yana RoboMind Araştırma Kitchen tarafından yayınlanmıştır.

Kodable, Codemonkey gibi öğrencileri yöneten görevler ile  programı takip ederek kodları yazması gereken bir kodlama öğretici bir içeriğe sahiptir.

ROBO öyle bir düşünülmüştür ki onunla programlamaya ve keşfetmeye derhal başlayabilirsiniz. Öğrencilere  görsel imgeler kullanarak güzel bir kodlama deneyimi sunacaktır. Uygulama aynı zamanda robotik ve yapay zeka anlayışlar sunmayı hedefliyor.

Robot programlamaya göre ve kısa kaidelerden meydana gelen özel bir yazılım dili oluşturulmuştur. Öğrenciler komutları elleri ile yazmasına da gerekmeyecek. Komutları aynı zamanda aşağı kısımda açıklayan içerikler de bulunmaktadır. Aynı zamanda komut bilgilerini anlatan içerikler de web sitesinde bulunmaktadır.

2

Robomind websitesi dil desteği olarak türkçe seçeneği vardır fakat kısmen ingilizce ve türkçe olmaktadır. Robomind programına üye olarak 30 günlük deneme sürümünü de bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Üye olunca size bir lisans anahtarı verilir. Bu 30 günlük deneme için geçerlidir. Programın kurulumunu tamamladıktan sonra bu anahtar ile bilgisayar üzerinden de programa erişebilirsiniz. Bilgisayara kurulan programın türkçe olması çok büyük bir avantajdır.

3

Programlama başlangıcında kullanılabilecek harika özelliklere sahip olan robomind; okul öncesi ilkokul, ortaokul, ev için belirli müfredatları ve içerikleri de bulunur. Özellikle Amerika, Hollanda, İngiltere de bir hayli kullanılmaktadır. Aynı zamanda öğretmenler öğrencilere buradan kurslar verebiliyor. Kursları tamamladıkça diplomalar da vermektedir.

Robomind ile Hour Of Code

Hour of code haftasında Robomind Akademi derslerinin temelini oluşturduğu bir plan ile kod saati uygulamasında da yer almaktadır. Kod saati uygulamasına internet adresinden üye olarak ulaşabilir ve programlamaya bir başlangıç yapabilirsiniz.

Robomind Hour Of Code’a birlikte başlayalım:

5

1.seviyede beyaz noktaya gelmemiz isteniliyor.

 

 

 

6

2.seviyede kodlar ile nesneyi almamız isteniliyor.

 

 

 

4

3.seviyede de kodlar ile nesneyi almamız isteniliyor.

Bu seviyelerde artık algoritmaya bir giriş yapılıyor.

 

77

4.seviyede kodlar ile nesneyi almamız isteniliyor.

Aynı zamanda ileri git komutu için parantez içerisinde kaç yazarsak o kadar defa komutu yerine getireceği gösteriliyor.

Diğer seviyelerde de döngü ve  eğer özelliklerini de gösteriyor. Böylelikle çocuklar programlamanın mantığını kavrayacakları bir kod saatini tamamlamış olurlar.

Robomind İle Kendi Haritanı Oluştur:

7

Aynı zamanda Robomind programında Map Editor ile kendi haritamızı oluşturabiliyoruz.

 

 

8

Oluşturduktan sonra Dowload as file ile haritamızı indiriyoruz. .map uzantılı bir dosya şeklinde iner.

 

 

 

9

Seçeneği ile Map Edıtor de oluşturduğumuz .map uzantılı dosya ile kendi haritamızda da çalışabilir ve kodlar yazabiliriz.

 

10

Robomind ile Lego

Robomind 4.0 sürümünden itibaren içerisinde yazılan kodlar ile Lego Mindstorms NXT 2.0 desteklemektedir.

Menülerden “İhraç Et” sekmesi ile lego ürünlerine de usb sayesinde komutlar aktarılabiliniyor.

11

Robomind programı için oluşturduğum kısa videoya bakabilirsiniz. 🙂

12

Robomind Akademi ile tanışmak isteyenler için;

https://www.robomindacademy.com

Robomind ile ilgili çeşitli dökümanlar için;

http://www.robomind.net/tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here