Ardublock Sayesinde Arduino Öğrenmek Daha Kolay Ve Anlaşılır

0
2033

Arduino’yu merak edenler, yazmak isteyip bilmeyenler, farklı kodlama yazılımı kullanmak isteyenler ve robotikle ilgilenenler ArduBlock tam size göre.

ArduBlock, Arduino yazmak isteyenlere yardımcı, kullanımı gayet kolay olan bir Arduino eklentisidir. ArduBlock grafik, blok-tabanlı programlama diline sahiptir. Scratch mantığıyla çalışan bu eklenti de, Arduino yazmak için bilinmesi gereken kodlara ihtiyaç duyulmamaktadır. Buna benzeyen Scratch gibi yazılımları kullanan kişilerin ArduBlock kullanmaları, uyum sağlamaları hiç zor olmayacaktır. Arduino’ya başlamak isteyenlerin yapması gereken ücretsiz olan Arduino yazılımını ve ArduBlock eklentisini indirmek, daha sonra kurarak kodlamaya başlamaktır.

ArduBlock’un Amacı:

ArduBlock, her yaştaki kitle tarafından kullanılabilecek bir eklentidir. ArduBlock öğrencinin Arduino kodlarını bilmeden istediği gibi blok kodlarını birleştirerek Arduino yazmasını, oluşturduğu kod bloğunun kodlarını görmesini, kodların mantığını anlamasını, bu kodları Arduino’ya yükleyerek deneyip, görüp, eğlenerek kodlamayı sevmelerini, öğrenmelerini amaçlamaktadır. Bu amaçla öğrenciler öğrendiklerini başka yazılımlarda da uygulayarak istedikleri programlama dilini öğrenmeleri kolay olacaktır.

Nasıl Kullanabilirim?

Öncelikle https://www.arduino.cc/en/Main/Software adresinden bilgisayarımızın işletim sistemine uygun olan Arduino yazılımını indiriyoruz ve kuruyoruz.

Daha sonra http://sourceforge.net/projects/ardublock/files/latest/download adresinden ArduBlock eklentisini indiriyoruz.

Kurduğumuz Arduino programını çalıştırıyoruz. “Menüden Dosya -> Tercihler” e giriyoruz. Açılan pencereden Arduino programının taslak konumunu öğreniyoruz. Bu konum genelde “C:\Users\Kullanıcıadınız\Documents\Arduino dur. Ancak bazı nedenlerden dolayı farklı olabilir kontrol etmemizde fayda var.

r3

Öğrendiğimiz konumu açıyoruz. Ardından yeni klasör oluşturarak adını “tools” yapıyoruz. Tools klasörüne girerek “ArduBlockTool” adında yeni bir klasör daha oluşturuyoruz. ArduBlockTool klasörüne giriyoruz. Burada tekrar yeni klasör oluşturarak adını “tool” yapıyoruz. Son olarak tool klasörüne girerek indirmiş olduğumuz ArduBlock eklentisini buraya atıyoruz.

Arduino programımızı tekrar çalıştırıyoruz. “Menü -> Araçlar -> ArduBlock” seçiyoruz ve ArduBlock eklentisini kullanıma hazır hale getirmiş oluyoruz.

r4

ArduBlock’u İnceleyelim:

ArduBlock eklentisi sade, anlaşılır, ulaşımı kolay ve Türkçe dil desteğiyle kodlamaya yapmamıza yarayan kullanışlı bir arayüze sahiptir.

r5

Her yazılımda olduğu gibi ArduBlock’ta da “Yeni”, “Kaydet”, “Farklı Kaydet”, “Aç” gibi farklı seçenekler var. Ek olarak Arduino’ya “Yükle” ve “Serial Monitör” seçenekleri bulunmaktadır.

r6

Yeni” seçeneği ile ekranı temizleyerek başka projeler oluşturabiliriz.

“Kaydet” ve “Farklı Kaydet” seçenekleri ile oluşturduğumuz kod bloklarını kaydedebiliriz.

“Aç” seçeneği ile daha önceden oluşturduğumuz kod bloklarını görüp, inceleyip, değişiklik yapabiliriz.

“Serial Monitör” seçeneği ile oluştuğumuz kod bloğunu çalıştırarak çıktısını görebiliriz.

Arduino’ya “Yükle” seçeneği ile oluşturduğumuz kod bloğuna Arduino kartımıza yükleyebiliriz. Ayrıca Arduino programından da bloğumuzun hangi kodlarla oluştuğunu da görebiliriz.

r7

Arayüzün ortasında kodları sürükleyip istediğimiz yerde birleştirmemizi sağlayan büyük bir alan mevcut.

Benzer programlarda da olduğu gibi sol tarafta kodlara daha rahat ulaşabilmek için kategorilere ayrılmış bir bölüm bulunmaktadır. Arduino yazmaya başlamak için “Denetim” kategorisinde bulunan “program-kurulum-loop bloğu” alana sürüklenmelidir.

Kurulum kısmına program ilk çalıştırıldığında olmasını istediğimiz kod bloğunu ekleyebiliyoruz. “Loop” kısmına ise program çalıştığı sürece olmasını, tekrar tekrar çalışmasını istediğimiz kod bloğunu ekleyebiliriz.

r8

Sağ üst tarafta bulunan ekrandan yazılan kodların nerelerde olduğunu görmek, kod alanında dolaşmak için kullanılabilir.

r9

Alt tarafta bulunan “Resim olarak kaydet” seçeneği ile de oluşturduğunuz kod bloğunu resim formatında kaydedebiliriz.

r10

ArduBlock’u daha iyi anlamak açısından bir örnek aşağıda bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here